WADY POSTAWY

Postawa ciała jest jednym ze wskaźników prawidłowego rozwoju statycznej i dynamicznej sprawności organizmu. W dobie siedzącego trybu życia należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie asymetrie punktów anatomicznych. Ze względu na dynamiczny wzrost jest to szczególnie ważne w obserwacji prawidłowego rozwoju naszych pociech.

Fizjoterapia w wadach postawy w naszej placówce oparta jest na terapii metodą FITS.
Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz zawiera kompendium narzędzi do pracy z wadami postawy: płaskostopie, płasko koślawość, stopa wydrążona, koślawe kolana, plecy płaskie, okrągłe, choroba Scheuermanna oraz Skoliozy etc.

Terapię wad postawy najczęściej uzupełniamy o dobór wkładek ortopedycznych do obuwia.
Stopa jest ostatnim elementem łańcucha kinematycznego ciała, dlatego wyrównanie wszelkich asymetrii za pomocą zaopatrzenia ortopedycznego jest istotne w celu prawidłowego przebiegu terapii.

TERAPIA MANUALNA i OSTEOPATIA

Terapia manualna jest to dziedzina fizjotrapii polegająca na poprawie funkcji organizmu za pomocą tzw. Zabiegów ręcznych.  Terapia manualna jest odpowiedzią na problemy zdrowotne wynikające z braku ruchu, bądź z nadmiaru przeciążeń.

W naszej placówce wykonujemy terapie manualną opartą na metodach:

Osteopatia jest to dział terapii manualnej opartej przede wszystkim na holistycznym przekonaniu, że organizm człowieka jest całością, a nie sumą niezależnych od siebie narządów. Osteopatia nauczana jest w pięciu szkołach w Polsce. Tryb nauczania jest niestacjonarny na zasadzie jednego zjazdu w miesiącu przez okres pięciu lat.

Dr. Ackermanna - osteopatia strukturalna i chiropraktyka potocznie nazywana „nastawianiem kręgosłupa”.

HVLA - High Velocity Low Amplitude, czyli manipulacje osteopatyczne. Tak jak metoda dr Ackermanna polega na pracy w tzw tkankach twardych (nastawianie kręgosłupa). Diagnostyka jest jednak dokładniejsza oraz wykonanie samego zabiegu poprzez precyzyjne zaryglowanie ruchu w stawach staje się przyjemniejsze.

FDM oraz FM - metody polegające na pracy z układem mięśniowo-powięziowym. Terapie najczęściej są bolesne, natomiast dają natychmiastowe efekty. Potocznie nazywane są „terapiami powięziowymi”.

FITS - Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz zawiera kompendium narzędzi do pracy z wadami postawy. Cykl zjazdów szkoleniowych przygotowuje do pracy z problemami takimi jak, płaskostopie, płasko koślawość, stopa wydrążona, koślawe kolana, plecy płaskie, okrągłe, choroba Scheuermanna oraz Skoliozy.

FMS - Functional Movement Screen jest to koncepcja diagnostyki wzorców ruchowych oraz odpowiedniego doboru ćwiczeń korekcyjnych. FMS to zbiór podstawowych testów do diagnostyki sportowców oraz każdej osoby pragnącej rozpocząć przygodę ze sportem jako prewencja urazów.

FIZYKOTERAPIA

Laser

Biostymulacja laserowa wpływa na syntezę kolagenu, białek a także kwasu rybonukleinowego - odbudowa tkanek. Ostatecznie przypisuje się mu działanie przeciwbólowe, poprawiające trofikę, odżywiające, przeciwzapalne oraz przyspieszające regenerację naświetlanych struktur.

-złamania, skręcenia, stłuczenia mięśni i tkanek

-choroby zwyrodnieniowe stawów

-zapalenie ścięgien

-zespoły bólowe np. łokieć tenisisty, bolesny bark, lędźwie, ostroga piętowa

-reumatoidalne zapalenie stawów

-zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych

Magnetoterapia

Kuracja z użyciem pola magnetycznego ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Ważną jego właściwością jest to, iż przenika przez cały organizm oddziałują na wszystkie tkanki, na które zostało nakierowane działanie pola magnetycznego

-Złamania, skręcenia, stłuczenia mięśni i tkanek

-Choroby zwyrodnieniowe stawów

-Zapalenie ścięgien

-Zespoły bólowe np. łokieć tenisisty, bolesny bark, lędźwie, ostroga piętowa

-Reumatologiczne zapalenie stawów

Ulradźwięki

Zabieg z wykorzystaniem fal dźwiękowych o wyskiej częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka Na skutek specyfiki działania ultradźwięków dochodzi do tzw. wewnętrznego masażu tkankowego. Kolejnym efektem wywoływanym przez ultradźwięki jest efekt termiczny. Ma na to wpływ pobudzenie syntezy kolagenu i poprawa jego sprężystości, a przez to zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej

-blizny oraz stany po urazach mięśni i torebek stawowych

-zmiany przeciążeniowe stawów, ścięgien, więzadeł.

-urazy podostre oraz przewlekłe układu ruchu

Krioterapia

Wykorzystanie niskich temperatur rzędu -78°C w celach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Najczęstsze zastosowanie to ostre stany pourazowe.

FALA UDERZENIOWA

Zabieg z zakresu fizykoterapii oparty na falach dźwiękowych wysokiej intensywności (do 5 barów) oraz niskiej częstotliwości (do 15Hz).

Ze względu na szybki efekt oraz niską czasochłonność fala uderzeniowa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie sportowej. Najczęściej stosuje się ją na problemy związane ze ścięgnami, więzadłami, ale znajduje również swoje zastosowanie w chorobach kości lub mięśni. Biorąc pod uwagę dużą bodźcowość oraz głębokość penetracji, zabiegu nie wolno wykonywać w okolicy dużych nerwów. Dlatego fali uderzeniowej nie zleca się na choroby kręgosłupa.

-Ostroga piętowa

-Zapalenie rozcięgna podeszwowego

-Łokieć tenisisty

-Bóle barku

-Zapalenie ścięgna Achillesa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.